Studia podyplomowe – na czym polegają
Konkurencja na rynku pracy bywa bardzo duża, dlatego istotne jest, aby zadbać o rozwój zawodowy. Można to zrobić na wiele różnych sposobów. Część osób decyduje się na studia podyplomowe. Warunek uczestnictwa w zajęciach to posiadanie dyplomu licencjata, inżyniera bądź magistra. Kursy są organizowane praktycznie przez każdą uczelnię wyższą, zarówno państwową i prywatną.
Wybierając kierunek studiów, warto się zastanowić, jakie umiejętności i wiedzę chcemy zdobyć. Wszystko oczywiście zależy od pracy, którą wykonujemy. Być może w naszej firmie brakuje specjalisty z danej dziedziny. Przed decyzją o podnoszeniu kwalifikacji należy dokładnie przeanalizować sytuację na rynku pracy. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że zainwestowane pieniądze oraz czas przełożą się w przyszłości na korzyści finansowe.
Podyplomówka z reguły trwa od roku do dwóch lat. Wykłady najczęściej odbywają się w trybie zaocznym w weekendy. Koszt studiów zaczyna się od około 2000 zł za semestr. Cena zależy między innymi od lokalizacji, uczelni, popularności kierunku, prowadzących oraz liczby semestrów. Jeśli jest to suma przewyższająca nasze finansowe możliwości, warto zainteresować się różnymi formami refundacji np. ze środków unijnych lub od pracodawcy. Ukończenie studiów nie kończy się zdobyciem kolejnego tytułu czy otrzymanie dyplomu. Najczęściej słuchaczom wręczane są certyfikat bądź świadectwo.
Co dają studia podyplomowe?
Poszerzanie horyzontów i zdobywanie wiedzy to zdecydowanie dobry krok w rozwoju zawodowym. Studia podyplomowe mogą pomóc w zdobyciu upragnionej posady oraz awansu. Do ich podstawowych zalet należą:
- Szybkie dokształcanie się. Jak już wcześniej zostało zaznaczone, trwają one maksymalnie 2 lata. W związku z tym, że zajęcia odbywają się w weekendy, mogą sobie na nie pozwolić osoby pracujące. W niektórych zawodach ciągły rozwój to konieczność. Tak jest w przypadku nauczycieli. Muszą oni być na bieżąco ze zmieniającą się podstawą programową.
- Uzupełnienie wiedzy. Nawet będąc niezwykle pilnym studentem, nie uda się nam dowiedzieć wszystkiego z danej dziedziny. Dlatego warto cały czas dbać o pozyskiwanie nowych informacji.
- Specjalizacja w zupełnie nowej dziedzinie. Niestety czasem zdarza się tak, że wybór studiów okazał się nie do końca trafiony. Jeżeli nasz zawód nie przynosi ani pieniędzy, ani satysfakcji, to można zastanowić się nad zmianą profesji. W tym celu często trzeba uzupełnić wykształcenie. Rozpoczynanie kolejnych studiów stacjonarnych czasami nie wchodzi w grę.